Zločin lorda Artura Savila (Premiéra: 4. 2. 2004)

Hrají: Dana Syslová, Kateřina Lojdová, Jana Stryková, Jiří Štěpnička, Jiří Hána
Režie: Lída Engelová

Oscar Wilde a detektivní žánr? Ano. Večírek u lady Windermereové a Wildovy bonmoty? Ano. Hořké, vtipné a sarkastické uvažování světově proslulého klasika o lidské společnosti? Ano. Vše zabaleno do elegance a jemné rafinovanosti? Ano.

V rolích lady Windermereové a dalších: Dana Syslová, Sibyly Mertonové a dalších: Kateřina Lojdová nebo Jana Stryková, lorda Thomase a dalších: Jiří Štěpnička, lorda Artura Savila: Jiří Hána.

Osvědčený princip jednoho herce ve více rolích dovoluje sehrát tuto zalidněnou komedii ve čtyřech. Mezi obratnými převleky Dany Syslové (zralé dámy), Kateřiny Lojdové alternující s Janou Strykovou (mladé dámy) a Jiřího Hány (lord Savile) dominuje suverénní Jiří Štěpnička (cyničtí lordové a hrozní křupani). Duchaplná a napínavá zábava!
mb, Lidové noviny, 12. 2. 2004


Režisérka Lída Engelová si s wildeovskou stylizací výborně poradila, daří se jí vystihnout jak šumivý komediální povrch, tak i lehce absurdní podtext hry. Zločin lorda savila je další z půvabných hříček divadla Viola, jež potěší i pobaví kultivovaným humorem.
Radmila Hrdinová, Právo, 24. 2. 2004


Sledujeme bravurní lingvistickou eskapádu světoznámého anglického tvůrce, jehož texty je radost číst, a k povinnostem hlediště patří nechat se oslnit jeho bonmoty a citáty, které jsou v textu bohatě zastoupeny.
Jaromír Komorous, webmagazín Rozhledna


Video — ukázka z představení