BorováBorováBorováBorováBorováBorováBorováBorováBorováBorováBorováSnímek z představeníSnímek z představeníSnímek z představeníSnímek z představeníSnímek z představeníSnímek z představeníSnímek z představeníSnímek z představeníSnímek z představeníBorová

Lenka Lagronová: Zahrada Jane Austenové (Premiéra: 26. 3. 2014)

Hrají: Marie Málková, Apolena Veldová, Magda Borová
Režie: Radovan Lipus

Významná současná česká dramatička Lenka Lagronová ve své — zatím poslední — divadelní hře přivádí na scénu nejslavnější anglickou spisovatelku Jane Austenovou, která se s matkou a sestrou právě rozhoduje, jak naložit s plody jejich zahrady i života.

Jablka a hrušky. Samota a romány. Síla nejen k touze, ale i k rozhodnutí. Viola uvádí v české premiéře!

Scéna: David Bazika
Kostýmy: Eva Kotková
Hudba: Emil Viklický

Účinkují: Marie Málková, Apolena Veldová a Magdaléna Borová (Lucie Štěpánková na MD)
Režie: Radovan Lipus

Od ledna 2015 přebíra roli Lucie Štěpánkové, která nastupuje na mateřskou dovolenou, Magdaléna Borová.

Radovan Lipus:

Je kolísavé jaro po zimě, která vlastně ani nebyla. Jeden den déšť a vichřice, druhý - takřka letní sluneční idyla. Na okupovaném Krymu dějí se věci neblahé... A českou kotlinu Věra Chytilová, Otakar Brousek a Karel Kraus v tento čas navždy opustili nebeským výtahem.
Je kolísavé jaro v kolísavém čase. Divadlem zabývat se stále pošetilejší zdá se. Arogancí a zvůlí zrovna vypadlo z kola ven statečné Činoherní studio v Ústí nad Labem a právě tenhle kolísavý jarní čas nás společně povolal do malého/velkého divadla Viola. Do místa živoucího jako srdeční komora, která v aortě Národní třídy už pět desítek let statečně pumpuje jako okysličenou krev slova básníků, vášeň, příběhy, touhu i zpěv.
Je kolísavé jaro v čase kolísavém. Za Žofínem neklidná Vltava žene se dolů splavem a my v srdeční komoře violové, s noblesní Marií, zářivou Apolenou a půvabnou Lucií den co den společně tančíme s příběhem Jane Austenové. Dej Bůh, že Matka, Jane a Cassandra v tom skleněném, křehkém i směšně krutém tanci před vámi ožijí. Půdorys kroků, jizev a ran ve slovech nové hry Lenky Lagronové.
Jak naložit s plody své zahrady i vlastního života? Romány. Vášeň. Jablka. Psaní. Rodina a děti. Samota. Ovdovělá matka a dvě neprovdané dcery mezi všemi těmi zavařeninami a smrtelně přeslazenými džemy. Plíseň. Křížaly. Víno. Život všemi směry.
Je kolísavé jaro a trpělivá řeka – Vltava? nebo Avona? jen kousek od nás pečlivě prohmatává břehy. Kam zmizel Tom Lefroy? Gentleman a dívka. Rozbitá čajová konvice. Mít v sobě alespoň kousek něhy...
Jenomže spíše zdá se, že neúprosným časem muži začínají smrdět a ženy plesnivějí. Křehká Cassandra přesto prochází tanečním sálem vznešeně a hrdě. Jak spadaná jablka se jí k průsvitným nohám vyříznutá srdce krásných chlapců kutálejí. Protože Cassandra, stejně jako Jane nebo Lenka dobře ví, že tam kde je místo pro sen - je prostor pro naději.

Apolena Veldová:
Viola je pro mne Dáma krásného slova. Dáma jen o pár měsíců starší, než já. A tak jsem ráda, že mi nyní nabídla tykání a já mám možnost ji navštěvovat a prožít s ní několik hezkých chvil provázených chytrým a hezkým slovem.
A formou parafráze části textu bych dodala:
„Byl to v té době zralý muž středních let, nadaný režijním viděním, láskou k hercům/herečkám i šarmantním chováním a Marie s Lucií byly/jsou dámy velmi příjemné, laskavé, s vybraným vkusem a vstřícné. I poloviční počet předností na jedné i na druhé straně by postačil, protože on hýřil nápady a ony měly chuť je realizovat, a setkání při tolika příznivých podmínkách nemohlo dopadnout jinak. Všichni jsme se sešli, a jen co jsme si popovídali, zavzpomínali a pochopili/snad/ duše svých postav, vášnivě jsme se pustili do zkoušení."
Díky za to.
                                                                                                                                                     

Marie Málková:
Každý herec se do Violy rád vrací. Mne sem tentokrát zavála náhoda. Děkuji, těším se.


Lucie Štěpánková:
Výjimečně vstřícní vnímaví velice věrní visitoři
Vzplanou vířením vád
Vášní
Vzteku
Vůní
Veselosti
Vtaženi výrazivem vrásek vadnoucích víl
Intimní interiér importuje idylickou ideu
inu inhalovat inspirační inscenace
Ihned
Ovocná ochutnávka okouzlujícího okamžiku
Očividně opojná
Lenka Lipus Láska Lagronová
Autentická
Absence afektovanosti
Abstraktní
Astrální
Aura absorbuje absolutno
Adoruji Apolenu


Přečtěte si recenzi tohoto představení na iDNES.cz, na Generaci 21, poslechněte si pořad Kritické panorama Českého rozhlasu Vltava nebo se podívejte na reportáž ČT v pořadu U zavěšené knihy či v pořadu Události v kultuře.


Ohlasy diváků:

Dobrý den,
moc vám děkuji za skvělé představení, které jsem dnes u vás viděla. Zahrada Jane Austenové je pro mne další hrou, kde jsem si znovu užívala dokonalé, a pro mne skutečně mistrovské, herectví paní Marie Málkové. Všichni, kdo se na inscenaci podílejí, kdo ji připravili, si zaslouží obdiv a respekt...
Smím vás poprosit již nyní o informaci, kdy budete hru uvádět v červnu a kdy bude zahájen prodej vstupenek na červnová představení? Zážitek si chci určitě dopřát znovu a také přivedu několik svých přátel a známých.

Děkuji vám! M. Čadková


Milý pane režisére,

hektický čas změn a pohybů v naší rodině mi neumožnil napsat dříve, ale dojem z Vaší "Zahrady" to nijak neumenšilo. Naopak mi ten krátký čas umožnil získat odstup.
Okamžitý dojem - velmi blízké téma ženy a jejího postavení, vnímání sama sebe a společností, toho, co sama chce a co si sama umožní "dovolit", skvělé herecké výkony! Přenesly mě úžasně jak do místa děje a do děje samotného. Až jsem si říkala, že hercům závidím to přenesení se do jiné reality, jiného života a schopnost se alespoň na chvíli oprostit od vlastního Já a zažívat chvíli pocity někoho jiného. Domnívám se, že to může být velmi ozdravné při návratu sama k sobě :-).
Říkám si, jaké mám štěstí, že žiji v dnešní době a právě tady. Zvláště se svojí povahou a potřebou svobody. Oč více odvahy potřebovala Jane, aby byla sama sebou a byla tak šťastná!
Díky za tohle báječné představení :-)!
                                                  Iva Červinková


Předpokládaný konec představení: 21.15 hod.
Představení nemá přestavku.